Antalya Tarihi : Ülkemizin Turizm Başkenti

Bu yazımda sizlere 2.5 milyonluk nüfusuyla ülkemizin 5. büyük şehri olan ve ” Turizm başkenti” olarak adlandırılan Antalya ilimizin tarihi hakkında bilgi vereceğim. Antalya tarihi bulunduğu bölge ve doğal güzellikleri bakımından zengin bir kültüre sahiptir. Şehrin uğrak turistik yerler hakkında bilgi edinmek isterseniz Antalya Gezilecek Yerler yazımıza gidebilirsiniz. Antalya tarihi konulu yazımıza geçelim.

İlk Çağ

Şehre eski dönemlerde antik çağda, “çok verimli” anlamına gelen Pamphylia Batı medeniyetinde ise Lykia denirdi. İlk Çağ öncesinde de bir çok yerleşim yeri bulunmuştur bunların en önemlisi Korkuteli yolu üzerindeki Karain Mağarası’dır. İlk çağa ait buluntular ise 1946 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkmıştır. Bu kazılarda ele geçirilen Hitit yazıtları ile o dönemle ilgili bilinmeyenler aydınlığa kavuştu.

Antalya tarihi: Sur
surlar

Hitit Dönemi

Hititler ilk kez Anadolu’da siyasisi birliği sağlamışlardır. sonrasında Batı Anadolu’ya seferler yaparak bu bölgenin de tarihini başlatmış oldular. Bunun sebebi bölgede yazının ilk kez bu dönemde kullanılmış olmasıdır.

Perge ve Kesros gibi bölgelerde eski Hitit krallarına ait yazıtlar bulundu. Hitit Devletinin yıkılmasının sebebi ise Akdeniz’den gelen deniz kavimlerinin seferleri olarak aktarılır. Antalya çevresine ise Akalar yerleşmiştir. Bu olay Antalya tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.

Likya ve Pamfilya Dönemi

Likyalılar günümüz Antalya sınırlarının batı kesimine yerleşmiştir. Tam olarak hangi ırka mensup oldukları bilinmiyor fakat Hitit kaynaklarında bahsedilen Lukkalar olduğu düşünülüyor. Pamfilya ise sınırlarını tam olarak neresi olduğu tartışma konu olmuş bir devlettir. Antalya içerisine yerleşmişlerdir.

Pamfilya kelime anlamı olarak bazı kaynaklarda “çok verimli” bazı kaynaklarda ise “ Tüm halkalardan insanların yaşadığı yer” demektir. Bu sebeple bölgede bir çok farklı kavmin bir arada yaşadığı düşünülmektedir.

Bergama, Roma ve Bizans Dönemi

MÖ 5.ve 7. yüzyıllarda Hristiyanlık Anadolu’da hızla yayılmaya başlamıştır. Bu dönemde Likya ve Pamfilya bir Doğu Roma eyaleti haline gelmiştir. Bu dönemde bölgeye bir çok saldırı olmuştur bu sebeple Doğu Roma bölgeye güçlü bir donanma kurmuştur.

Bugün Antalya sınırlarında bulunan surları Bergama kralı ll. Attalos zamanında yapılmıştır. Roma İmparatorluğu buraya yaptığı seferler sonrasında Hadrian kapısını yaptırmış ve surların doğu bölümü onarılmıştır.

Antalya tarihi: Hadrian
Hadrian kapısı

Selçuklu Dönemi

Antalya 11. yüzyıldan sonra Türklerin eline geçmiştir. 2.Kılıçarslan şehri kuşatmış fakat başarılı olamamıştır. 5 Mart 1207 yılında Antalya’yı Selçuklular tarafından ele geçirilmiştir.

Şehir teslim alındıktan sonra bir çok yenileme ve mimari eser yapılmıştır. teşkilat merkezi buraya taşınmıştır. Fakat şehir Selçukluların elinde uzun süre kalmamış deniz savaşlarında tecrübesiz olmalarının da etkisiyle Hristiyan kuvvetlerin saldırısı sonucu şehri kaybetmiştir. İzzeddin Keykavus 1216 yılında şehri tekrar ele geçirmiştir. Moğolların saldırıları sonucu Selçuklular dağılmış ve şehri de kaybetmiştir. Böylece Antalya tarihi açısından yeni bir dönem başlamıştır.

Osmanlı Dönemi

Antalya Osmanlı egemenliğine girmeden önce Türk beyliklerinin yönetimi altındaydı. Osmanlı şehri ele geçirdikten sonra burayı bir sancak haline getirdi. Burada Kabaca ve Teke sancakları yer almaktaydı. Ticaret yolları üzerinde bulunduğu için sık sık el değiştirmiş olan şehir Osmanlı döneminde de bir çok saldırıya maruz kaldı. Hristiyan devletler ve Karamanoğulları birçok kez şehri ele geçirmeye çalıştı.  

Şehzade Korkut 1502’den 1511 yılına kadar sekiz sene burada valilik yaptı. Antalya’nın Korkuteli ilçesi de ismini Şehzade Korkut’un bu bölgedeki hükümdarlığından aldı. Bölgede Şahkulu isyanı ve bazı Celali ayaklanmaları dışında pek önemli bir olay yaşanmadı .

Antalya tarihi

Bu yazımda sizlere Antalya tarihi hakkında özet bir şekilde bilgi vermeye çalıştım. Tarih başlığında daha çok içeriğe ulaşmak için buraya tıklayarak sitemizin tarih kategorisine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir