Antalya Kültürel Özellikleri: Öne Çıkan 3 Kültürel Başlık

Antalya şehri ülkemizdeki pek çok açıdan gelişmiş şehirlerden biridir. Turizm beşiği olarak anılmasının yanı sıra yöresel lezzetler, tarih, coğrafya ve kültürel alanda oldukça gelişmiştir. Antalya’nın oldukça köklü bir kültüre sahip olmasının en büyük nedenleri jeopolitik konumu ve tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Antalya kültürel özellikleri altında konusunda öne çıkan 5 kültürel özellik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Antalya Yöresel Özellikleri: Halk Oyunları

Antalya kültürel özellikleri

Antalya kültürel özellikleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri şüphesiz halk oyunları olmaktadır. Antalya’da oldukça çeşitli yöresel halk oyunları bulunmaktadır. Genelde düğünlerde, özel günlerde ve kutlamalarda yöresel halk oyunları oldukça sıklıkla sergilenmektedir.

Bu halk oyunları arasında en çok sergilenenlerden birisi zeybek olmaktadır ve Ege bölgesinde oldukça yaygındır. Teke Zortlasması Antalya’daki Yörük ve Türkmenler tarafından keçilerin hareketlerinden esinlenerek sergilenmektedir.

Dımdıman genelde kadınlar tarafından tef eşliğinde oynanan bir yöresel halk oyunudur. Sektirme oyunu el vurma, ayak vurma, eğilme gibi hareketler sergilenmektedir. Mengi oyunu aleviler tarafından cem törenlerinde yapılan bir yöresel halk oyunudur.

Antalya Yöresel Özellikleri: El Sanatları

Antalya kültürel özellikleri
El Sanatları

Antalya yöresinde geçmişten bu güne el sanatlarının oldukça yaygındır. El sanatları genelde takı eşyalarında, ev süslemelerinde ve çeşitli araç gereçler elde etmek için yapılmaktadır .

Bakırcılık Antalya’da geçmişten bu güne oldukça gelişmiştir. Kalay maddesine çeşitli şekiller verilerek kaplar, ibrikler ve bardaklar yapılmaktadır. Antalya’da Çalgı çalmak oldukça yaygındır ve bu yüzden Çalgı Yapımcılığı oldukça rehavet görmektedir. Çorap Örücülüğü yerel halk tarafından oldukça sıklıkla yapılmaktadır. Çocuklar veya ticaret amaçlı yapılmaktadır.

Demircilik kap, bardak ve daha bir çok alanda yapılmaktadır. Su Kabağı İşlemeciliği sadece Antalya’da değil Türkiye’nin çoğu yerinde rehavet gören bir üründür. Su kabaklarının üzerine çeşitli delikler ve şekiller yapılarak satılmaktadır. Halı dokumacılığı yerel halk tarafından önemli gelir kaynakları arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Antalya Yöresel Özellikleri: Çalgıları

Antalya kültürel özellikleri
Geleneksel çalgılar

Antalya’da yöresel çalgılar oldukça çeşitli bulunmaktadır. Bu çalgılar arasında üflemeli, telli, vurmalı gibi bir çok çalgı tipi bulunmaktadır. Bu çalgılar genelde düğünlerde, özel kutlamalarda ve ziyafet sofralarında kullanılmaktadır. Bu yöresel çalgılardan bazıları şunlardır; Sipsi, zurna ve kaval Antalya’ya özgü nefesli çalgılardan biridir. Kabak kemane, bağlama, davul, darbuka Antalya’ya özgü vurmalı çalgılardan biri olmaktadır.

Kültür konusunda daha fazla bilgi edinmek için kültür kategorimizi inceleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir