Antalya Gezilecek Yerler: En Popüler 10 Mekân

Antalya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Antalya, tarihî mekanlarıyla ve doğal ortamların ihtişamlı görünüşleri ile tanınan ilimizin, turizme kattığı değer ve önem tartışılamaz derecede fazladır. Öyleyse haydi gelin bu güzel şehrimizin turistik alanda ilgi gördüğü ve tarihi içeriğe sahip mekanlarına bir göz atalım.

Kalkan (Kalamaki):

Antalya gezilecek yerlerden Kalkan
Kalkan (Kalamaki)

Listemizin ilk sırasında Kalkan (Kalamaki) bulunuyor. Kalkan, Kaş’a bağlı bir mahalledir. Bir koyun kıyısına kurulmuş olan mahalle gerçekten görülmeye değerdir. Otelleri, pansiyonları, restoranları ve alışveriş mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Antalya gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

Antiphellos 

Antalya gezilecek yerlerden Antiphellos
Antiphellos

Tarih severleri şöyle alalım. Antalya gezilecek yerler arasında olması gereken tarihî eser Antiphellos, antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında.

Antiphellos’da bulunan önemli eserlerden bir tanesi Kaş Antik Tiyatrosu’ dur (M.Ö.1.yy). 4 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip olan yapı M.S.2. yüzyılda onarım görmüştür. 26 basamaktan oluşan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatro oluşudur.

Patara (Gelemiş):

Antalya gezilecek yerlerden Patar
Patara (Gelemiş)

Manzarasıyla etkileyen ve ihtişamı karşısında ağızları açık bırakan Patara (Gelemiş), Kaş’a 45 km. mesafededir. Antik bir kent olan Patara, Antalya gezilecek yerler arasında olmaya hak kazandı. Mutlaka gezmenizi ve görmenizi tavsiye ettiğimiz bu kent, kurucusu su perisi Lykia ile Apollon’un doğduğu yerdir. Şimdilik şehrin tarihi M.Ö. VI. ve V. yüzyıla kadar çıkarılmaktadır. Şehir Bizans Dönemi’nde de önemli bir konum edinmiştir.

Xanthos:

Antalya gezilecek yerlerden Xanthos
Xanthos

Tarihî yapısıyla ünlenmiş olan Xanthos, Antalya gezilecek yerler arasında görülmeye değer. Eşen Çayı’nın doğu kıyısında kurulmuş, Likya Birliği’nin başkentidir. Kentin akropolisinden elde edilen yüzey buluntuları yerleşme tarihinin M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzandığını ortaya koyar. Bu da, farklı medeniyetlere yaptığı ev sahipliğinin bir göstergesidir. Antalya’ya gelirseniz bu tarih sahnesini görmenizi muhakkak öneririz.

Felen Yaylası (Phellos):

Antalya gezilecek yerlerden Felen Yaylası
Felen Yaylası (Phellos)

Kaş’a 12 km. mesafede Felen Yaylası üzerinde, çevreye hakim tepelerde kurulmuştur. Phellos M.Ö. IV. yüzyılda oldukça önemli bir kentti. Güzel görüntüsüyle tam bir tefekkür tablosu olan bu yayla, doğaseverleri gezmek için bekliyor. Gezmenizi buraların havasını solumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Gömbe:

Antalya gezilecek yerlerden Gömbe
Gömbe

Gömbe, Kaş’a 68 km. mesafededir. Elmalı yolu üzerinde bulunur. Yol boyunca çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar adeta köyleri gizlemeye çalışır görünümdedirler. Bu güzel doğa ortamını gezip görmek çoğu zaman şehirlerde yaşadığımız stresli zamanlardan sonra sizin için ferahlatıcı bir huzur kaynağı olabilir. Antalya gezilecek yerler arasında olan Gömbe’ye uğramanızı öneririz.

Belenli (İsinda):

Antalya gezilecek yerlerden Belenli
Belenli (İsinda)

Antalya gezilecek yerler tarihî kentlerden ödün vermiyor. Sıradaki durağımız Belenli (İsinda), Kaş’tan 13 km. mesafede Belenli Köyünün hemen yakınındaki tepe üzerinde kurulmuştur. İsinda, küçük bir Likya şehridir.

Etrafı surlarla çevrili bu tarihî mekanın içinde yer alan akropolün ortasında Likya yazıtlı iki ev tipi mezar ilgi çekicidir. Ayrıca birçok kaya mezarı ile Roma Devri’ne ait Likya tipi lahitler günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Yanartaş:

Antalya gezilecek yerlerden Yanartaş
Yanartaş

Efsanesi ile ünlenmiş olan Yanartaş, Antalya gezilecek yerler arasında. Antalya’nın popüler tatil merkezi Kemer’e bağlı Çıralı’da bulunan Yanartaş, sonsuz ateş olarak anılıyor. Turist akınına uğrayan bu tatil merkezi, denize yakın bir mesafededir ve taşlar arasından çıkan alevlerin hiç sönmemesiyle ünlüdür. Eğer yolunuz bir gün Antalya’ya düşerse, adını doğalgaz sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan alan Yanartaş’ı gezmeyi asla ihmal etmeyin!

Alara Han Kalesi:

Alara Han Kalesi
Alara Han Kalesi

Alara Han Kalesi, Alanya’nın 37 km batısında, denizden 9 km içeride bulunur. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1232’de yeniden imar edilmiş ve içindeki tarihî kalıntılar korunarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Antalya gezilecek yerler arasında olan Alara Han Kalesi’nin yapım amacı ise döneminde bulunan ana ticaret yolunu ve Alara Hanı’nı korumaktır. Tarih sayfalarına adını yazdıran Alara Han Kalesi’ni görmenizi tavsiye ederiz.

Manavgat Şelalesi:

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, çoğumuzun bildiği üzere Antalya’nın Manavgat ilçesine bulunan muhteşem bir doğa ortamıdır. Manavgat Şelalesi, 3-4 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale çevresinde piknik yapabileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlar fazlasıyla bulunmaktadır. Şehir gürültüsünden bıkanlar için Manavgat Şelalesi’nin sesini tavsiye ederiz.

Antalya gezilecek yerler arasından en popüler 10 mekanı sizlere tanıtmaya çalıştık. Antalya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka gitmeniz gereken bu popüler 10 mekan gerçekten görülmeye değer yerler. Bu yazımızdan memnun kaldıysanız seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

One thought on “Antalya Gezilecek Yerler: En Popüler 10 Mekân

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir