Ankara Tarihi : Medeniyet ve Kültür Cenneti

Başkentimiz Ankara çok uzun yıllardan beri bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu büyük tarihi tek bir yazıda anlatmak mümkün değil fakat elimizden geldiğince sizlere kısaca Ankara tarihi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Haydi başkentimizin tarihine biraz daha yakından bakalım

Ankara Tarihi

Geçmişten Günümüze Ankara

Ankara neden yerleşim için tercih edilmiştir? Ankara’yı cazip kılan şey neydi? Öncelikle bu soruyu kısaca yanıtlayalım. Çünkü bir şehrin köklü bir tarihi geçmişe sahip olması için uzun yıllar insan yerleşimine ev sahipliği yapması gerekir.

Coğrafi şekiller, üretim ve yaşam koşulları ve doğal kaynak bakımından elverişli olan Ankara ve çevresinde çok eski yıllardan beri yerleşim olmuştur. Ayrıca Anadolu üzerinde bir merkez konumunda olması da burayı cazip bir yerleşim merkezi haline getirmiştir. Ankara’nın tarihi Hatti uygarlığına kadar uzanır. Bu bölgede yapılan kazılarda yontma taş devrinden kalma eşyalarda bulunmuştur. Şehrin milattan önce 2000li yıllarda Hititler döneminde kurulduğu düşünülmektedir.

Bir kent olarak Ankara tarihi bu şekilde başladı diyebiliriz. Daha sonra Frigyalılar’ın eline geçen şehir Frigyalılar’ın Lidya hakimiyetine girmesi sonucu Lidyalılar tarafından yönetilmeye başlamıştır. Bir süre sonra Lidyalılar ve Persler arasında mücadeleler başlamıştır. Persler ‘in üstünlüğü sonucunda Pers İmparatorluğuna dahil olmuştur.

Ankara Tarihi

Pers Hakimiyeti Sonrası

Ankara’nın Pers hakimiyetine girmesi şehirde bir çok önemli değişiklik yaşanmasına sebep oldu. İran’ın Susa kentinden Batı Anadolu’da bulunan Sardes kentine kadar uzanan Kral yolu üzerinde bulunması burayı çok önemi bir konaklama ve ticaret merkezi yaptı.

Milattan önce 3. yüzyıla gelindiğinde ise Galatlar tarafından ele geçirilen şehir başkent yapılmıştır. Şehrin bilinen ilk ismi “Ankyra”dır. M.Ö. 2. yüzyılda Roma hakimiyetine giren şehir bu dönemde önemli bir askeri şehir statüsü kazanmıştır. Yine Roma döneminde buraya bir çok mimari eser inşa edilmiştir. Bu dönem Ankara tarihi için, özellikle kültürel öge bakımından büyük önem taşır.

Ankara Tarihi

Türkler Ankara’da

1071 sonrası Türklerin Anadolu’ya girmesiyle Bizans ile Selçuklu arasında büyük mücadelelere sebep olmuştur. Birkaç kez el değiştirdikten sonra Selçuklu Devleti topraklarına katıldı. Ve ismi “Engüriye” oldu Fakat ulaşım yollarına ters olması sebebiyle bu dönem ticari açıdan önemini yitirdi.

1356 yılında Osmanlı egemenliğine giren kent 1402 yılında Osmanlı ve Türk tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Ankara savaşına şahitlik etti. Savaşta Timur ile Yıldırım Bayezid karşı karşıya geldi ve savaşı Timur kazanmasıyla bir süre Osmanlı hakimiyetinden çıktı. Bu muharebe belki de Ankara tarihi açısından ele alınabilecek en önemli olay olabilir.

1414 yılında tekrar Osmanlı hakimiyetine giren şehir Osmanlı İmparatorluğu yıkılana kadar bir daha başka bir devletin kontrolü altına girmemiştir.

Ülkemize Başkent Oluşu

Kurtuluş Savaşı sırasında Milli Mücadele’de merkez üssü olarak kullanılan Ankara 23 Nisan 1920 de TBMMye ev sahipliği yapmaya başladı. Ülkenin yöneyim merkezinin burada olması ve stratejik konumu Ankara’nın önemini arttırdı. Bu önemin farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk 13 Ekim 1923′ te başkent ilan edildi. Akabinde 29 Ekim günü ise resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. O dönemde küçük bir kasabayı andıran Ankara’nın hızla yapılan mimari çalışmalarla başkente yaraşır bir görüntü kazanması amaçlandı. Ayrıca Atamızın 1938 yılında vefat etmesi üzerine onun anısına yapılan ve mezarını da içinde bulunduran Anıtkabir’e de ev sahipliği yapmaktadır.

Camii

Bu yazımızda Ankara tarihi hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalıştık. Büyük Anadolu Medeniyetinin önemli bir parçası olan Başkentimizin tarihi oldukça ilgi çekici ögeler barındırıyor. Eğer daha fazla tarihi içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak sitemizin tarih kategorisine ulaşabilir oradan ilginizi çeken yazıları okuyup yorum kısmından bizlerle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

One thought on “Ankara Tarihi : Medeniyet ve Kültür Cenneti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir