Ankara Gezilecek Yerler: En Popüler 13 Mekan

Ülkemizin hem siyasi hem de coğrafi olarak merkezi konumunda olan Ankara, 13 Ekim 1923 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyetine başkentlik etmekte. İstanbul’dan sonra ülkemizin en kalabalık 2. şehri olma özelliği taşıyan şehir, 6 milyonluk dev bir nüfusa sahip. Ankara turizm anlamında da ülkemiz için önemli bir konuma sahip; Şehir ve çevresinde tarihi, turistik ve doğal anlamda gezilebilecek birçok yer bulunuyor. Ankara gezilecek yerler listemize seyahatinizde yardımcı olabilecek bilgilerle devam edelim.

Ankara’yı kaç günde gezebilirim? Ankara geziniz için 3-4 gün yeterli olacaktır. Ziyaret için en uygun dönem: Karasal iklimde bulunması sebebiyle en uygun zaman Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarıdır. Ne yenir? Beypazarı Güveci, Beypazarı Kurusu, Ankara Tava, Entekke Böreği…Tadabileceğiniz lezzetler arasında. (Ankara sokak lezzetlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz)

Nasıl ulaşım sağlarım? Taksi, servis, dolmuş, metro vs. ulaşımı sağlamak için kullanabilirsiniz. Seyahatinizde sizlere rehberlik etmesi için hazırlamış olduğumuz “Ankara Gezilecek Yerler: En Popüler 13 Mekan” Listemize geçelim!

Ankara Gezilecek En Popüler Yerler

ANITKABİR

Ankara gezilecek yerler: Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatini gerçekleştirdiği yerdir. Kadın erkek, genç yaşlı, küçük büyük demeden her Türk vatandaşının ziyaret etmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Her yıl özellikle 19 mayıs, 10 kasım, 29 ekim, 23 nisan gibi özel tarihlerde Atatürk’ü ziyaret etmek ve ona şükranlarını sunmak isteyen binlerce ziyaretçinin akımına uğruyor.Atatürk hayattayken Anıtkabir’in bulunduğu konum üzerine “Burada çok güzel bir anıt mezar olur” şeklinde söz etmiş olması, Anıtkabir’in konumuna karar verilmesi husunda belirleyici olmuştur.

Hacı Bayram Veli Cami

Cami

Hacı Bayram Veli Cami ülkemizde bulunan önemli tarihi yapıların arasında yer alıyor. Günümüzde hala kullanılan cami, zamanla çeşitli restorasyon ve genişletme çalışmaları yapılmıştır. Ankara’ya gidenlerin uğrak noktası olan cami, tarihi ve sakin dokusu ile ziyaretçilerine huzur veriyor.

Ankara’nın Ulus semtinde bulunana tarihi cami, hicri 831 yılı (1427-1428) yılında Mimar Mehmet Bey tarafından yapılmıştır. Osmanlı döneminde yapılan cami, adını bahçesinde bulunan Hacı Bayram Türbesi’nden alır.

Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler: Ankara Kalesi

Ülkemizin başkenti olan Ankara’nın sembollerinden biri olan Ankara Kalesi tüm ihtişamıyla şehrin merkezinde bulunuyor. Bölgenin en yüksek tepesinde konumlanan kale, eşsiz tarihi dokusu ve mimari güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Peki ya manzarasına ne demeli? Bulunduğu konum nedeniyle Ankara’yı kuş bakışı gören Kale, manzarasıyla da ziyaretçilerinin içini açıyor.

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altundağ ilçesinde bulununan, ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de MÖ 2.yüzyılın başlarında Galatların Ankara’ya yerleştiğinde kalenin var olduğu bilinmekte.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi, yüzyıllardır Anadolu’nun kadim topraklarında yaşamış medeniyetlerden kalıntılar ve Anadolu’ya bırakmış oldukları tarihi eserlerin sergilendiği müzedir. Ülkemizin en önemli müzelerinden olan Anadolu Medeniyetler Müzesi, Anadolu ve tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında başta geliyor.

Anadolu Medeniyetler Müzesi barındırmış olduğu yüksek tarihi değerlerden dolayı dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. 1997 yılında İsviçre’de yapılan bir oylamada Avrupa’da yılın müzesi seçilmiştir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara gezilecek yerler: Cezaevi

Genel olarak gezdiğimiz yerler güzel manzaralı, pozitif enerji veren hoşluğuyla öne çıkan yerlerdir ancak Ulucanlar Cezaevi Müzesi bu noktada ayrılıyor. İçine girdiğiniz zaman korkuyu, acıyı, zorluğu en derinden hissediyorsunuz. Burada yakın tarihimizin zorluklarının ve acılarının izleri hala dipdiri.

Her kesimden bir çok ünlü isimin de yolu buradan geçti: Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Deniz Gezmiş gibi bazı isimler yer alıyor. Ulucanlar Cezaevi’nde bir çok idam gerçekleşmiştir. Bu idamlarda kullanılan darağacı da müzede sergilenenler arasında.

Atakule

Ata Kule

Tek bir yerde gezmeyi, eğlenmeyi, alışveriş yapmayı ve de Ankarayı kuş bakışı görmeyi ister misiniz? Kesinlikle! dediğinizi duyar gibiyim. Bu saydığım etkinlikleri Atakule’de yapmanız mümkün.

Atakule, Ankara’nın başken oluşunun 66. yıl dönümünde, 13 Ekim 1987 yılında açılmıştır. Bünyesinde bulundurduğu alışveriş merkezi, Türkiye’nin 2, Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir. Adına bir yarışma sonucu karar verilen Atakule’nin açılışı da dönemim cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmıştır.

Ankara Cumhuriyet Müzesi (2.TBMM binası)

TBMM Binası

1924-1960 yılları arasında aktif olarak kullanılan 2.TBMM binası 1960 yılında son bulan işlevinin ardından 1981 yılında bina Cumhuriyet Müzesi şeklinde hizmet vermeye başlamıştır. Müze içerisinde Atatürk’e ait çeşitli eşyalar, tarihi eserler, dönemim büyük kararlarının olduğu belgeler gibi bir çok öğe sergilenmekte.

Büyük uluslararası anlaşmalar, derin kararlar, çok partili sisteme geçiş gibi tarihi kararların alındığı bu yapı tarihin diri tanıklarından. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bu yapıya Müzekart’ın kabul edildiği müzeye girişlerde 12 TL ücret ödeniyor.

Gençlik Parkı

Ankara gezilecek yerler: Gençlik Parkı

Ailenizle güzel bir gün geçirmek bire bir olan Gençlik Parkı içinde yapılabilecek bir çok etkinlik bulunduruyor.

Sabahleyin ailenizle göl manzarasında güzel bir kahvaltı yapıp, temiz hava eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Sonrasında biraz eğlence fena olmaz değil mi? O zaman hemen burayı asıl meşhur yapan yere gidelim: Lunapark! İçinde bir çok eğlenceli etkinlik bulunan lunaparkta, buraya gelen herkesin mutlaka binmesi gereken dev dönme dolaba binelim. En yükseğe çıktığı an Ankara’nın manzarasıyla fotoğraf çekilmeyi de unutma!

Gençlik Parkına giriş ücretsiz ancak restoran ve lunaparkta ücret alınmakta.

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara gezilecek yerler: Atatürk Orman Çiftliği

Zamanının en büyük ve en gelişmiş tesisi olan Atatürk Orman Çiftliği, 52 dönümlük dev bir arazi üzerine kuruludur. Bu çiftlik Atatatürk’e hediye edilmiştir.

Çiftliğin içinde Atatürk’ün Selanik’te bulunan evinin kopyası ve devlet mezarlığı bulunmakta. Ayrıca çiftlik içerisinde müze ve sergi salonu, piknik alanı, Atatürk evi gezilecek bölümler arasında.1

Augustus Tapınağı

Ankara gezilecek yerler: Tapınak

Ulusta bulunan Augustus Tapınağı binlerce yıllık tarihi bir geçmişe sahip.

Tapınağın bu denli ünlü olmasının sebebi ise içinde bulundurduğu Monumentum Ankyranum ya da bizim tabirimizle Ankara Anıtını bulunduruyor olmasıdır. Bu tarihi yapı Hacı Bayram Cami’nin arkasında bulunuyor. Tapınağı girişler ücretsizdir.

Sizler için listelediğimiz ”Ankara Gezilecek yerler: En Popüler 10 Mekan” listemizin sonuna geldik. Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir