Anadolu Tarihi Ve Türkiye Coğrafi Konumu

Hepimizin bildiği üzere, Anadolu tarihi oldukça köklü ve coğrafi konumu itibariyle çok geniş bir alana hakimiyet sağlıyor. Çeşitli ve sayıca fazla olan bölgelerinde, kozmopolit bir yapıya sahip olmasının asıl sebebi nedir?

Anadolu Tarihi

Anadolu Tarihi

Öncelikle Anadolu Tarihi ‘nden bahsetmek isterim. Günümüzde Anadolu olarak adlandırdığımız bu nadide, eşsiz kara parçası, çok eski yıllarda Yunanlar tarafından “Anatolia” olarak adlandırılmıştı. Yunanca doğu veya gündoğumu anlamına geliyor. (Anadolu veya Anatolia, Yunanların yaşadığı yere göre daha doğuda olduğundan, böyle bir anlam verdikleri düşünülüyor.)

Yunanların ve Romalıların Anatolia olarak adlandırdığı bölge, günümüzde: Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara (Yalnızca Asya kıtasında kalan bölgeleri) Bölgeleri’ni kapsıyordu. İlk Çağ Uygarlıklarının yaşamak için Anadolu’yu tercih ettiklerini, Anadolu için savaşıp bir şeyler feda ettiğini de biliyoruz.

Hititler, Lidyalılar, İyonlar gibi birçok ilk çağ devletinin bu bölgede yaşadıkları biliniyor. Bilhassa, bu coğrafyaya kalıcı etkiler bıraktıklarını ve tarihin bazı ilklerinin mucitleri olduğunu biliyor, ve günümüzde dahi bu coğrafyanın kozmopolit bir kültür diyarı olmasındaki önemli katkılarından dolayı onlara minnet duyuyoruz. Anadolu deyip geçmemek gerekir!

Anatolia Bölgesinin Haritası
Anatolia Haritası

Ancak bizim, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olarak adlandırdığımız bölgeler, Anatolia bölgesinde bulunmuyordu. Fakat biz günümüzde bu bölgeleri de tahminimce bazı politikalar sebebiyle Anadolu olarak adlandırıyoruz. Ve Anadolu Tarihi ‘nden bahsederken değiniyoruz.

Peki hangi bölgelerde bulunuyorlardı?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yine Yunanca’dan gelen, “Mesopotamia” (iki ırmak arasındaki bölge)
isimli bölgedeydi. Fırat ve Dicle nehirlerinin yüzyıllardır aktığı bu bölge, tarih boyunca sayısız medeniyet ve kültürü içinde barındırmıştı. Hâlâ daha, bu kültürün ve medeniyetin izlerine, Güneydoğu’da rastlamanız oldukça mümkün. Gerek binlerce yıl öncesinden kalan tarihi eserler, gerekse çok çeşitli halklar, Güneydoğu bölgesinin kültür ve medeniyetinin göstergesidir.

Anadolu Tarihi

Doğu Anadolu Bölgesi olarak nitelendirdiğimiz bölgemiz ise, yoğunluklu olarak, Kafkas Kültürü’nün izlerini taşımaktadır. Eski Kafkas Uygarlıkların bu bölgeye miras bıraktığı bazı eserler de, Doğu Anadolu Bölgesi’nin, diğer Anadolu topraklarından ne kadar da farklı bir tarihe ve kültüre sahip olduğunun apaçık göstergesidir.

Ayrıyeten Trakya ve İstanbul da Türkiye coğrafyasında çok önemli bir öneme sahiptir. Ancak bu kısmı, başka bir yazımızda değineceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir