Adana Yöresel Lezzetleri: Tadılması Gereken 15 Lezzet

Adana dendiğinde doğal güzellikleri, kültürel özelliklerinin yanında akla ilk olarak oldukça lezzetli ve doyurucu olan yöresel lezzetleri gelmektedir. Adana’ya gittiğiniz zaman oldukça çeşitli bir yemek kültürü ile karşılaşacaksınız. Adana’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken Adana yöresel lezzetler daha iyi bilmek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Adana Kebap

Adana Yöresel Lezzetleri:  Adana kebap
Adana Kebap

Adana dendiğinde akla gelen ilk yöresel lezzetlerden birisi şüphesiz Adana kebap olmaktadır. Adana kebap adını sadece Türkiye’de değil Dünya’da da duyurmuştur. Türkiye’de hemen hemen her yerde Adana kebap restoranları bulunuyor fakat tabi ki Adana kebabı Adana’da yediğiniz zaman gerçek tadını anlayabilirsiniz.

Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir. Adana kebap yapılırken dana kıyma, kuzu kıyma, soğan, çeşitli baharatlar ve adana yöresine ait diğer malzemeler kullanılmaktadır. Yapımı zor bir yemektir fakat yanınızda bu işi bilen biri olduğu zaman yapımı fazla zor olmaz. Adana kebap Adana’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında üst sıraları hak eden bir yöresel lezzettir.

Şırdan

Adana Yöresel Lezzetleri: Şırdan

Şırdan tamamıyla Adana ile özleşmiş bir lezzettir. Yerel halk tarafından oldukça sıklıkla tüketilirken dışarıdan gelen kişiler tarafından ön yargı ile yaklaşılmakta fakat çoğu bir kere tadına baktıklarında ön yargılarının gereksiz olduğunu anlarlar. Şırdan koyunun midesinin içinin iç pilav ve çeşitli baharatlar ile doldurularak yapılmaktadır. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Mumbar

Adana Yöresel Lezzetleri:  Mumbar
Mumbar

Mumbar, Şırdan’a oldukça benzeyen bir yöresel lezzettir. Yine şırdan gibi şekli alışıla gelmişin dışında görülmektedir fakat oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir. Mumbar Adana’da oldukça yaygın bir şekilde tüketilen bir lezzettir. Mumbara ulaşmak oldukça kolaydır. Adana’ya gittiğinizde neredeyse şehrin her yerinde şırdan ve mumbar restoranları bulabilirsiniz.

Ciğer

Adana Yöresel Lezzetleri: Ciğer

Ciğer ülkemizin çoğu ilinde yapılan bir lezzettir fakat Adana halkı tarafından daha fazla benimsenmiş bir yöresel lezzet olmaktadır. Diğer illerde yapılan ciğerlere göre Adana usulü ciğerin püf noktaları bulunmaktadır.

Yerel halk tarafından oldukça sıklıkla tüketilmekte hatta çoğunlukla kahvaltıda tüketilmektedir. Adana yerlisi olmayan kişilere kahvaltıda ciğer tüketilmesi bir oldukça ilginç gelmektedir ilginç gelmekte ve Merak uyanmaktadır.

Analı Kızlı

Analı Kızlı

Analı kızlı yemeği Adana yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Genelde ana yemek olarak tüketilmektedir. Yapımı oldukça kolay olan, doyurucu ve lezzetli bir yöresel lezzettir. Adana usulü analı kızlı yemeği yapılırken dana eti köftenin içine konulmakta ve büyüklü küçüklü köftelerden oluşmaktadır. Adana’ya yolunuz düştüğü zaman oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir yöresel lezzettir.

Bici Bici

Adana sıcaklığıyla bilinen bir şehir olmaktadır. Bici bici Adana’da sıcak havalarda en büyük kurtarıcınızdır. Adana’ya özgü olan bici bici Yaz aylarında oldukça sık tüketilmektedir. Bici bici yapılırken su ve nişasta ile hazırlanan muhallebinin üzerine buz rendelenmesi ve ardından gıda boyası ile renklendirilmesi ile yapılmaktadır.

Adana’da yaz aylarında her yerde görebileceğiniz bir lezzettir. Adana’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer alabilecek bir yöresel lezzettir.

Karakuş

Adana Yöresel Lezzetleri: Karakuş
Karakuş

Karakuş tatlısı Adana’ya özgü tatlılarda bir tatlıdır. Oldukça lezzetli ve hafif bir tatlı olup yapımı da çok zor değildir. Karakuş tatlısı genelde ara öğünlerde ve akşamları çay ile beraber tüketilir. Hazırlanan hamur kat kat sarılır ve içine bol bol ceviz konularak bol yağda kızartılır ve ardında soğuk şerbete batırılarak tam anlamıyla tatlı olur.

Fellah Köftesi

Fellah köftesi Adana’da oldukça sık tüketilen bir yöresel lezzettir. Yapımı fazla zor olmamakla beraber oldukça doyurucudur. Fellah köftesinin ana malzemesi bulgur olmaktadır. Fellah köftesi hazırlanan köftelerin çeşitli baharatlar yoğurt ve salça eklenerek servis edilir. Fellah köftesini Adana’nın hemen hemen her yerinde tadabilirsiniz. Tatmanızı tavsiye edeceğim bir yöresel lezzettir.

İçli Köfte

Adana Yöresel Lezzetleri: İçli köfte
İçli Köfte

İçli köfte birçok şehrin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır fakat Adana’na usulü içli köfteyi tüm bu diğer içli köftelerde ayıran bir lezzeti ve püf noktaları bulunmaktadır.

Adana’da içli köfteye kıbbe de denilmektedir. Diğer içli köftelerden en büyük farkı yapılırken kıyma ve Adana’ya özgü diğer lezzetlerin kullanılmasıdır. Adana’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka Adana usulü içli köfteyi deneyimlemelisiniz.

Bamya Dolması

Adana Yöresel Lezzetleri: Bamya
Bamya Dolması

Oldukça farklı bir yöresel lezzet olan bamya dolması Adana yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Çoğu şeyin dolmasının yapıldığını duymuşsunuzdur ama bamyadan dolma yapıldığını ilk kez duymuş olabilirsiniz.

Bamya dolması yapılırken dolma yapmak için uygun olan olabildiğince büyük bamyalar kullanılarak içleri hazırlanan iç pilav ile doldurulur ve fırında pişirildikten sonra servis edilmektedir. Yapımı fazla zor olmamakla birlikte oldukça doyurucu ve lezzetli bir yöresel lezzet olmaktadır.

Kaz Başı

Kazbaşı
Kaz Başı

Kaz başı Adana yöresel lezzetleri arasında almaktadır. Kaz başı yemeğinin ana besini kaz eti olmaktadır. Kaz eti diğer etlere göre daha az yağlı olmakta ve buda kaz etine ayrı bir tat katmaktadır. Adana’da kaz başı restoranları oldukça yaygındır şehre gittiğiniz zaman kaz başı yemeğini tatmanız hiç zor olmayacaktır.

Yüksük Çorbası

Yüksük çorbası
Yüksük Çorbası

Yüksük çorbası Adana yöresinin ilk akla gelen çorbalarının başında gelmektedir. Oldukça doyurucudur fakat yapımı diğer çorbalara kıyasla zordur. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş ve sıklıkla tüketilmektedir.

Genelde öğlen ve akşam yemeklerinde ana yemeğin yanında çorba olarak tüketilmektedir. Yüksük çorbası yapılırken mantı, nohut, et suyu ve çeşitli baharatlar kullanılmaktadır. Adana’da bir misafirliğe gittiğinizde yüksük çorbası ile karşılaşmanız oldukça olağan bir durumdur.

Adana’ya Özgü Lahmacun

Lahmacun ülkemizde her yerde rahatlıkla bulunabilen bir lezzettir ama Adana usulü lahmacun diğer yörelere ait lahmacunlardan yapımında kullanılan malzemeler ve lezzeti olarak farklıdır. Adana usulü lahmacun yapılırken kuzu etinden yapılan kıyma ve adana yöresine özgü baharatlar kullanılmakta ve buda diğer lahmacunlardan ayırmaktadır. Oldukça lezzetlidir. Adana usulü lahmacun Adana’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Gül Mantısı

Gül Mantısı
Gül Mantı

Türkiye’de mantı yemekleri farklı şekillerde ve farklı tatlarla sıklıkla yapılmaktadır. Adana yöresine ait olan gül mantısı yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş bir yöresel lezzettir. Oldukça lezzetli ve doyurucudur. Yapımı normal mantıya göre şekil vermesi dışında pek de zor değildir.

Genelde öğlen yemekleri ve akşam yemeklerinde tüketilmektedir. Gül mantı mayasız hamura gül şekli verilir ve üzerine çeşitli baharatlar, yoğurt ve soslar dökülerek hazırlanmaktadır. Mutlaka gül mantıyı Adana’daki bir restoranda denemelisiniz

Hamur Çorbası

Hamur Çorbası

Hamur çorbası Adana’ya özgü olan çorbalardan biridir. Genelde Adana ili ve çevresinde yapılmaktadır. Lezzetli, hafif ve doyurucudur. Yapımı zor değildir ve genelde akşam yemeklerinde tüketilmektedir. Tatmanız gereken Adana yöresine ait çorbalardan biridir.

Adana hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir