Adana Tarihi Özellikleri: Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere yöresel lezzetleriyle ön plana çıkan, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana’nın tarihi özelliklerine değineceğiz. Ayrıca 2.237.940 kişilik nüfusuyla ülkemizin 6. kalabalık şehri olan adana, her sene yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmekte. işte karşınızda Adana tarihi özellikleri!

Adana Tarihi

Tarihi dönemleri anlatan bir resim.
Adana tarihi özellikleri.jpg

Adana, geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü bir tarihe sahip nadide şehirlerdendir. Yapılan bir çok arkeolojik kazı ve çalımlar sonucunda kentin tarihinin 3000 yıl öncesine kadar gittiğini ve Paleolitik çağa dayandığını gösteriyor. Adana tarihi ile ilgili bir çok bilgi vereceğimiz yazımızda, Antik çağ, Orta çağ ve Cumhuriyet çağı olmak üzere üç ayrı başlık inceleyeceğiz.

Antik Çağ Adanası

Anrik Çağı anlatan bir resim
Adana Tarihi Özellikleri.jpg

Adana sahip olduğu Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin sağlamış olduğu verimli sulak araziler sayesinde oldukça özel bir coğrafi konuma sahiptir. Bu nedenle bir çok medeniyetin göz bebeği olan bölgede ilk medeniyetlerin Mö 6000 yılına dek uzandığı tahmin edilmektedir. Bulunduğu bölgeye Kilikya denen Adana, Hitit döneminden Osmanlı dönemine kadar olan tarihiyle dünya tarihinde büyük önem taşımaktadır. Efsanelere göre ismini Yunan Gök Tanrısı olan Uranus’un Oğlu Adanus’dan almıştır.

Tarihçilerin bizlere sunduğu diğer bir bilgi de, yapılan araştırmalar ve bulgular sonucunda Adana’nın Yontma Taş Devri’nden bugüne yerleşim yeri olarak kullanıldığı yönündedir.

Önceki cümlelerimde de bahsettiğim gibi Adana’nın büyük bir tarihi geçmişe sahip olmasında rol oynayan en büyük faktör egemenliği altına girmiş olduğu medeniyetlerdir. Bunları sıralayacak olursak,  Luvi Krallığı, Kizzuvatna Krallığı, Hitit Krallığı, Kue Krallığı, geç Hitit Krallığı, Asur Krallığı, Syennesis Krallığı, Pers İmparatorluğu, Selevkos Krallığı, Otonom Dönem, Roma İmparatorluğu, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Ramazanoğlu Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu.

Orta Çağ Adanası

Orta Çağı anlatan bir resim
Ota Çağ.jpg

Orta Çağda Adana, 7.yüzyıl itibariyle Arapların hakimiyeti altına girmiştir. Ancak Araplar şehrin hakimiyetini kısa sürede yitirmiştir. 964 yılında Bizans İmparatorluğunun akınları sonucunda Adana, Bizans’ın kontrolü altına girmiştir. 1071 yılında Selçukluların Andolu’yu hakimiyetlerinin altına almadan kısa süre önce ele geçirmişlerdir. Daha sonra I. Haçlı Seferleri ile Bizans İmparatorluğu yeniden ele geçirse de sürekli el değiştiren toprak, Osmanlı‘nın ele geçirmesi sonucunda günümüze kadar Türk hakimiyeti altında kalmıştır.

Cumhuriyet Dönemi Adanası

Cumhuriyet dönemini anlatan bir resim.
Cumhuriyet dönemi.jpg

I. Dünya Savaşanın kaybedilmesi sonucunda Adana ve çevresi Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş savaşı sonucunda yapılan Ankara Antlaşmasıyla Fransızlar Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kalmıştır.

İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından İsmet İnönü’ye II. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler cephesine katılma teklifi Adana da yapılmıştır ve tarihe Adana Buluşması olarak geçmiştir.

Adana 1986 yılında çıkarılan kanunla büyük şehir unvanını almıştır.

Adana tarihi yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Adana ile ilgili daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir