Adana Kültürel Özellikleri: 3 Geniş Maddede Adana

Akdeniz Bölgesi‘ndeki illerimizden çok tanınanı Adana‘nın kültürel özelliklerini Adana kültürel özellikleri listesi adı altında inceleyip sizlerle paylaşacağız. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Adana Kültürel Özellikleri

1- Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi
Adana Müzesi

Çoğu şehrimizde bulunan güzel arkeoloji müzeleri Adana’da da mevcut. Adana kültürel özellikleri arasında yer almış bu ünlü müze pek çok tarihi içinde barındırıyor.  1924 yılında Alyanazade Halil Kamil Bey tarafından Taşköprü yakınındaki Cafer Paşa medresesinde açılmıştır. 1950 yılında bugünkü Etnoğrafya müzesine, 5 Ocak 1972 tarihinde de bugünkü yerine (Girne köprüsü yanı) taşınmıştır. Müzeye eserler kazı, hibe, el koyma ve satın alma yoluyla toplanmıştır. En önemlileri Aşi Lahdi, Antropoit Lahid, Bronz Senatör Heykeli, Urartu dönemine ait madeni eşyalardır. Ayrıca Etnoğrafya müzesine de buradan bakabilir ve Adana ile ilgili bir başka müzeye göz atabilirsiniz. (İl merkezinde, Kuruköprü&’de 1845 yılında yapılmış ve terkedilmiş kilise binası 1924 yılında müze haline getirilmiştir. Buranın Etnoğrafya müzesi olarak kullanılması 1983 yılındadır.)

2- Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

Adana kültürel özellikleri Adana devlet güzel sanatlar
Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

1978 yılında hizmete giren ve Adana kültürel özellikleri hakkında bilgi sahip olmak isteyenler için güzel bir ilham kaynağı olan Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, 1981 yılında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’ne taşınmıştır. Galerinin amacı, topluma plastik sanat zevkini yaymak ve geliştirmek, sanatçılara eserlerini sergileme kolaylığı sağlamak, dünyadaki plastik sanat eserlerini tanıtmak ve sevdirmektir.

3- Kültürel Dokuya Katkıda Bulunanlar:
Şair, Yazar, Ozan, Aşık, Bestekar, Eleştirmen ve Gazeteciler

Adana kültürel özellikleri yazarların katkısı
Yazarlar şairler

Başlıkta da dediğimiz gibi şairler, yazarlar, ozanlar, âşıklar, bestekârlar, eleştirmenler, gazeteciler ve aklımıza şu an gelmeyen daha bir çok alanın kültürel dokuya verdiği katkılar bulundukları katkılar tartışılmaz derecede. Adana’nın ünlü isimlerinden bazıları şu kişiler:

Sisi Abdi, Abdülnafi Üffer Efendi, Ahmet Ada, Ziya Adalı, Admi, Rıza Polat Akkoyunlu, Mahmut Akan, Selma Aktan, Kanuni Ali, Celal Arabacıoğlu, Turan Altıntaş, Mustafa Arif Arık, Hamit Salih Asyalı, Turan Aydın, Nuri Ayvalı, Arif Bilen gibi daha saymakla bitmeyen, Adana kültürel özellikleri alanına daha çok katkıda bulunan bu isimler Adana’nın kültür binasına temel atan kişilerdir.

Evet, bugün de sizlere Adana kültürel özellikleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Adana’mızın değerlerine değer katan bu eserler ve eser sahipleri kıymetli şeyler olduğu için bunların değerini unutmamalı ve ülkemizin kültürel özelliklerini unutturmamalıyız. Eğer bu yazımızdan memnun olduysanız buraya tıklayarak kültür kategorisi hakkında daha bir çok yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir