Adana Gezilecek Yerler; En Popüler 7 Mekan

Adana, sahip olduğu kültür, tarih ve yöresel lezzetler bakımından ülkemizin incileri arasında. Sıcak kanlı insanlarıyla sanki şehrinizden hiç ayrılmamış hissini yaşayacağınız Adana, Coğrafyası ve iklimiyle de yılın her dönemi seyahat etmenize olanak sağlıyor. Adana her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olmaktadır. Bu kadar ilgi görmesinin başlıca nedenlerinden biri de yöresel lezzetleridir. Seyahatinizde sizlere rehberlik etmesi için hazırlamış olduğumuz ”Adana Gezilecek Yerler: En Popüler 7 Mekan” Listemize geçelim!

Adana çok geniş bir mutfağa sahiptir. Lezzet tutkunları bu yemekleri yerinde tadabilmek için gözlerini kırpmadan yüzlerce kilometre yol gelmektedir (Adana yöresel lezzetlerine tam buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). Adana gezilecek yerler yazımıza geçmeden önce bir kaç önemli bilgi vermekte fayda var!

Adana’yı kaç günde gezebilirim? Adana geziniz için 3-4 gün yeterli olacaktır. Ziyaret için en uygun dönem: Yaz aylarında oldukça sıcak olan Adana’yı ilkbahar aylarında ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır.

Ne yenir? Adana Kebap, Şırdan, Mumbar, Ciğer ve daha bir çok lezzet bulunuyor. Nasıl ulaşım sağlarım? Taksi, servis, dolmuş, metro vs. ulaşımı sağlamak için kullanabilirsiniz.

Taş Köprü

Taş Köprü
Adana Gezilecek Yerler Taş Köprü.JPG

Geçmişteki adıyla Justinianus şimdiki adıyla ise Taş Köprü, Adana’daki Seyhan nehri üzerinde bulunur. 319 metre uzunluğa ve 13 metre genişliğe sahip olan köprünün, inşa tarihinin 4.yüzyıla dayandığı gösteren resmi belgeler bulunmaktadır. 2000 yılından itibaren araç trafiğine kapatılan köprünün aynı zamanda dünya tarihindeki aktif olarak kullanılan en eski köprü olduğu biliniyor.

Mısır Çarşısı

Mısır çarşısı
Adana Gezilecek Yerler Mısır Çarşısı.JPG

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Mısır Çarşısı, turistlerin uğrak noktalarından. Aynı zamanda yerli halkında gündelik yaşam için sıkça ziyaret ettiği çarşı, Adana’ya dair hemen hemen her şeyi barındırıyor. Özellikle şalgam suyunu denemelisiniz!

Merkez Park

Adana gezilecek yerler
Adana Gezilecek Yerler Merkez Park.JPG

Seyhan Nehrinin her iki bölgesinde de bulunan nehir 2004 yılında yapılmıştır. Hizmete açıldıktan sonra Türkiye’nin en büyük parkı ünvanını elde eden Merkez Park, genç, yaşlı, büyük, küçük demeden herkesin güzel ve huzurlu vakit geçirmesini sağlamaktadır. Siz de sıkılmış ve bunalmış bir ruh halinde iseniz Merkez Park’a gelip kafanızı dinlemenizde fayda var!

Kapuzbaşı Şelalesi

Adana gezilecek yerler
Adana Gezilecek Yerler Kapuzbaşı Şelalesi.JPG

Adana’nın sahip olduğu onlarca doğal güzellikten biri olan Kapuzbaşı Şelalesi, Adana’nın Aladağ ilçesine 45 kilometre uzaklıkta bulunur. Rafting için çok uygun olan şelale, çok hoş bir görünüme sahip.

Seyhan Nehri

Adana gezilecek yerler
Adana Gezilecek Yerler Seyhan Nehri.JPG

Akdeniz’e akan en büyük nehir olma özelliğini taşıyan Seyhan nehri, doğal güzelliği ile şehre pozitif bir hava katıyor. Halkın serinlemek, turistlerin de ziyaret etmek için sıkça geldiği nehir tam bir doğa harikası!

Kapıkaya Kanyonu

Adana gezilecek yerler
Kapıkaya Kanyonu.JPG

Tektonik çözüntüler ve akarsuların etkisiyle meydana gelen kanyon, 20 kilometre uzunluğa sahiptir. Ancak 7.25 kilometresi ziyarete açıktır. Muhteşem bir doğal güzellik olan Kapıkaya Kanyonu, dağcılar, kampçılar ve seyahat etmeyi sevenler için oldukça uygun bir nokta!

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis’te bulunan müze, 1959 yılında hizmete açılmıştır. Müzede 1956 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda, Misis kentinden kalma 4yy. inşa edilen tapınağın zeminine yerleştirilmiş mozaikler sergilenmektedir.

Ziya Paşa Bulvarı

Adana gezilecek yerler
Ziya Paşa Bulvarı.jpg

Adana’nın en işlek aynı zamanda huzurlu bölgelerindendir. İçerisinde bir çok mağaza, kafe ve bar yer almaktadır. Özellikle Yaz aylarında saat 7.00’dan sonra oldukça yoğunlaşmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir