Adana Coğrafi Özellikleri: Bilinmesi Gereken Bilgiler

Adana coğrafi özellikleri bakımından Akdeniz bölgesinde yer alan Toros ve Amanos dağlarının çevrelediği bir çok coğrafi özelliğe ve konuma ev sahipliği yapan bir şehirdir. Adana Akdeniz Bölgesi’nin bir incisi haline gelmiş ve Akdeniz sularının yıldızı olmuştur. Adana çevresindeki dağ etkenleri bakımından deniz seviyesinden toros zirvelerine çok fazla hava değişimi yaşamaktadır.

Adana Coğrafi Özellikleri: Adana'dan bir görsel
Adanadan bir görsel

Adana Türkiye’nin en kalabalık 6. şehridir.2019 yılının sonuna doğru elde edilen bilgilere göre 2.237.940 nüfusa sahiptir. Adana coğrafi ve kültürel özellikleri bakımından tam bir kültür, ticaret ve tarım kentidir. Türkiye’de maden bakımından en verimli topraklara sahip olan Adana kenti Ülkemizde 4. sıradadır.

Şehirde; krom, çinko, manganez ve demir elementleri yaygın olarak çıkarılmaktadır. Yine Adana’da bulunan Çukurova arazisi 5-6 Milyon insana ev sahipliği yapmakta olup aynı zamanda çok verimli bir tarım arazisidir. Çukurova arazisi tarih boyunca batılılar tarafından “Kilikya” adıyla anılmıştır.

Şehrin kuzey bölgesinde Çukurova tarım arazisini sulamak amacıyla 1956 yılında Seyhan bölgesinde bir Hidroelektrik Santrali kurulmuştur.

Adana Coğrafi Özellikleri: Çukurova
Adana Çukuova Ovasından Bir görsel

Adana, Akdeniz iklim özelliklerini taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bölgede meydana gelen yağışlar, genellikle yamaç yağışları ve gezici hava kütlelerinin karşılaşması ile oluşur. Ortalama yağış miktarı 625 mm’dir.

Akdeniz bölgesinin  en büyük akarsuları olan Seyhan ve Ceyhan, Adana toprakları içinde yer alırlar. Seyhan Nehri (560 km), kuzeyde Toros Dağlarından Zamantı Suyu adıyla çıkar, çeşitli kollardan sonra Göksu ile birleşerek Seyhan adını alır ve batıda Mersin sınırında Deli Burnu’nda denize dökülür.

Adana Coğrafi Özellikleri: Seyhan Nehri
Adana İli Seyhan Nehri

Ceyhan Nehri (509 km) Adana ve Akdeniz Bölgesinin ikinci büyük ırmağıdır. Elbistan’ın kuzeyindeki dağlardan doğup Hurma Boğazı’nda denize dökülmektedir.

Adana da 700-800 metre rakıma kadar maki iklim örtüsü gözükür. Bu iklim örtüsü genel olarak bodur ağaçlardan oluşur. 800 metreden başlayan ormanlar, daha alçak düzeylerde çoğunlukla meşe daha yükseklerde ise iğne yapraklı ağaçlardan, sedirlerden oluşur. Yaz mevsiminin kuraklığı ve uzunluğu bitki örtüsündeki çeşitliliği azaltır.

Adana Coğrafi Özellikleri:
Adana’dan bir orman resmi

Adana Coğrafi Özellikleri Ve İklimi

Yağışlar %51 kışın, %26 ilkbaharda, %18 sonbaharda, %5 yazın düşer. En soğuk Ocak ayı (ortalama 9 °C), en sıcak ay ise Ağustostur.(Ortalama 28 °C).​

Akdeniz’e yaklaşık 160 km’lik kıyısı bulunan Adana Avrupa’yı, Asya’ya bağlayan önemli ulaşım yolları üzerindedir. Orta doğu ile kara ve demiryolu bağlantısı Adana üzerinden yapılır. Bu bağlantı Toroslar’ da Gülek Boğazı’ndan sağlanır. İl yüzölçümünün %49 dağlık, %23 yaylalar ve %27 ova ve düzlük alandır. Güneyden kuzeye gidildikçe Toroslar’ a varınca yükseklik 2500 m. aşar.

Toroslar’ın etekleri Akdeniz’e doğru ova biçimini alır. İç Anadolu’ dan doğan Seyhan ve Ceyhan Nehirleri Akdeniz’e akar. Toros Dağları’nın zirvesinde yedi göller vardır. Seyhan nehri üzerinde Seyhan ve Çatalan Baraj gölleri, Ceyhan Nehri üzerinde Aslantaş Baraj gölü ile, Karataş’ta Akyatan ve Agyatan kuş cenneti gölleri vardır. 

Muazzam Bir Toros Dağları Görüntüsü

Türkiye’deki Diğer şehirlerin coğrafyası hakkından daha bazla bilgi edinmek için Coğrafya kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir